Sejno dvorano velenjske mestne hiše so včeraj na povabilo MZPM Velenje in župana Mestne občine Velenje Petra Dermola »zasedli« mladi parlamentarci. Na 33. medobčinskem Otroškem parlamentu (Otroški parlamenti) za Šaleško dolino so bili mladi tisti, ki so imeli glavno besedo, odrasli smo jim pri tem le pomagali in prisluhnili njihovim razmišljanjem, ugotovitvam in sklepom. Tokrat so predstavniki vseh 9 osnovnih šol iz Šaleške doline razmišljali in razpravljali na temo Duševno zdravje otrok in mladih. Izkazalo se je, da gre za težko, a zelo pomembno temo. Razprave so bile iskrene, mladi pa niso govorili le o problemih ampak tudi o iskanju rešitev.
72 mladih parlamentarcev in parlamentark je najprej v štirih skupinah pod vodstvom moderatorjev razpravljalo na štiri podteme: na vprašanje, kaj je duševno zdravje, so odgovarjali v skupini, ki sta jo vodili klinična psihologinja mag. Maša Naraločnik Sinur in sekretarka MZPM Velenje Bojana Špegel. Odgovora na vprašanje, kako okolje vpliva na duševno zdravje mladih, so iskali pod vodstvom novinarke in mladinske aktivistke Tine Felicijan. Kje najdejo vire moči, da premagajo čustvene in duševne težave, so se pogovarjali pod vodstvom nekdanje mlade parlamentarke, danes varuhinje dijakov pravic in zastopnico njihovih pravic pri Študentski organizaciji Slovenije Živo Dokl. Četrto skupino, v kateri so mladi oblikovali misli in sklepe na temo sprememb za krepitev njihovega razvoja, pa sta vodili ljubiteljska igralka in novinarka Tajda Podvratnik ter sodelavka MZPM Velenje Ida Žličar.
Na plenarnem delu zasedanja, ki ga je vodila klinična psihologinja mag. Maša Naraločnik Sinur, so gostom in vrstnikom prestavili ugotovitve in sklepe posameznih skupin. V vsaki skupini so izbrali po dva predstavnika Šaleške doline, ki se bosta udeležila regijskega Otroškega parlamenta, kjer se jim bodo pridružili vrstniki iz Spodnje Savinjske in Zgornje Savinjske doline. Ta bo 9. marca zasedal v Vili Rožle. Šaleško dolino bodo zastopali: Iva Oštir (Oš Mihe Pintarja Toleda), Lana Jutriša, Pia Ramšak (OŠ Karla Destovnika-Kajuha Šoštanj), Ota Mladenović, Luka Rožić, Teodor Torbica (OŠ Antona Aškerca Velenje), Eva Avberšek (Osnovna šola Gorica Velenje) in Iza Uratnik (OŠ Šalek). Ti so tudi predstavili razmišljanja in sklepe 72 mladih parlamentarcev in parlamentark. Poudarili so, da se zavedajo, da morajo vire moči iskati v sebi, a pri tem potrebujejo tudi pomoč družine, šole in družbe. Velikokrat jih njihove zahteve spravijo v stisko, ki zanje ni majhna. Gre za tabu temo, ki zahteva več pogovorov, po mnenju mladih pa bi se morali z njo bolj seznaniti tudi starši. Izkazalo se je, da je velik del težav za duševne stiske mladih šola in šolski sistem, dogajanje v družini, ki ni vedno varno zatočišče, vse večji problem pa postaja tudi medvrstniško nasilje, tako verbalno kot fizično …
Mladim parlamentarcem je na plenarnem zasedanju prisluhnila tudi podžupanja MOV Aleksandra Vasiljević. Med drugim jim je povedala: »Ena izmed tem vašega razmišljanja o duševnem zdravju je bila tudi tema o virih moči, o tem kje najdete moč, ko se zalomi. Rada bi vam povedala, da je moč v vas! V vsakem posamezniku! Verjemite vase! Tudi takrat, ko vam ne gre vse po načrtih!«