Mladi so spoznali sedanji način daljinskega ogrevanja in razmišljali o tistem, ki bo najmanj obremenjujoč za okolje v prihodnosti
Tik pred koncem letošnjega šolskega smo v Vili Rožle pripravili zaključek okoljskega projekta Varujmo in ohranimo Šaleško dolino. Projekt pod okriljem Medobčinske zveze prijateljev mladine Velenje in strokovnjakov iz podjetja Eurofins raziskave okolja Slovenija, teče že vse od leta 1994. To pomeni, da je letos trideseta generacija osmošolcev iz vseh treh občin Šaleške doline spoznavalo prizadevanja za čistejše okolje.
V projektu je sodelovalo 7 osnovnih šol in 362 osmošolcev. V mesecu aprilu so prisluhnili predavanju in šli na vsebinsko bogat terenski ogled. Program smo letos nadgradili z informacijami o preobrazbi sistema daljinskega ogrevanja v Šaleški dolini in temami o pravičnem prehodu. Oglede so nam omogočili v Termoelektrarni Šoštanj in v Komunalnem podjetju Velenje, dodatna sredstva za izvedbo projekta pa nam je zagotovila Razvojna agencija Savinjsko-šaleške regije oziroma njihov Center za pravični prehod, ki nudi podporo pri pripravi projektov v okviru postopnega opuščanja rabe premoga in so bili letos partner v projektu.
Do konca maja so udeleženci v projektu imeli čas, da ustvarijo plakate in makete. Prejeli smo 12 del 50 avtorjev. Ob zaključku smo pripravili razstavo, avtorji pa so na simpatičen način predstavili svoja razmišljanja o energetski prihodnosti v dolini. Na koncu smo nagradili avtorje treh del. Nagrade so prejeli osmošolci iz CVIU, OŠ Gustava Šiliha Velenje za delo Tovarna na bio maso in OŠ Karla Destovnika-Kajuha Šoštanj za delo Varčna hiša. Zaključno prireditev je z nastopom s pahljačo ognjev popestrila umetnica Maša Ferme, ki so jo mnogi občudovali kot finalistko šova Slovenija ima talent, v katerem se je predstavila s hula hop obroči. Ker je bilo zelo vroče, smo se na koncu vsi posladkali s sladolednimi lučkami.