Zanimanje za varstvo je bilo veliko - V devet počitniških tednov vključenih 150 otrok, ki so v varstvu po dnevih preživeli 733 dni –
Vsak dan drugačne aktivnosti, gostje, izleti …
Poletne počitnice jemljejo slovo, pri MZPM Velenje pa z njimi zaključujemo še eno pestro in zelo delovno poletje. To je namreč čas, ko zaposleni skupaj s prostovoljci zveze pripravimo in izvedemo največ aktivnosti za otroke in mlade. V petek, 26. avgusta 2022, ko se je končal zadnji polni teden letošnjih poletnih počitnic, smo uspešno zaključili tudi peti projekt Poletno počitniško varstvo za mlajše šolarje, s katerim smo začeli 28. 6. 2022.
MZPM Velenje je v času letošnjih poletnih počitnic v sodelovanju z Mladinskim centrom Velenje poletno počitniško varstvo izvajala vseh devet polnih počitniških tednov. Zanimanje za varstvo mlajših šolarjev je bilo veliko, saj je vse več družin, ki med poletjem težko zagotovijo varstvo mlajšim šolarjem s pomočjo razširjene družine. Velikokrat so babice in dedki otrok še vedno delavno aktivni, zato težko pomagajo, večina staršev pa tudi poleti vsaj nekaj tednov dela. Skoraj ni bilo tedna, ko so morali zaradi velikega zanimanja oblikovati čakalno listo, žal pa je tik pred zdajci prihajalo tudi do odpovedi, česar vedno nismo mogli nadomestiti, sploh, če je bila odpoved sporočena v ponedeljek zjutraj. Zato smo nekaterim staršem omogočili, da so imeli otroke v varstvu tudi po več kot dva tedna. Letos smo v varstvo vključili kar 150 otrok (po dnevih 733), kar je precej več kot lani, ko smo jih vključili 114. Največ otrok je bilo iz MO Velenje, 131, ostali pa so bili iz Šoštanja in Šmartnega ob Paki. Vse tri občine sofinancirajo program, najbolj bogato MO Velenje, od koder prihaja večina otrok. Tudi zato je varstvo za starše cenovno ugodno, saj pokrijejo le stroške prehrane, sadne malice in kosila. Ob dejstvu, da je večina otrok v varstvu 8 ur ali več, je organizirana prehrana nujna za zdravje in dobro počutje otrok. Prvih pet tednov je varstvo potekalo v vili Rožle, v prvi polovici avgusta pa v Mladinskem centru Velenje, s katerim v projektu sodelujemo vse od začetka. Zadnja dva tedna v avgustu se je počitniški živ-žav vrnil v Vilo Rožle.
Zaradi velikosti prostorov v Vili Rožle, pa tudi zato, ker je novi koronavirus še vedno med nami, smo število udeležencev v posameznem tednu varstva omejili. Kadar je bilo vreme slabo, v letošnjem poletju pa tudi v hudi vročini, so se namreč skupaj z vzgojitelji, ki so izvajali program, umaknili v notranje prostore Vile Rožle ali Mladinskega centra Velenje. V projektu so tudi letos kot animatorji sodelovali dijaki iz projekta Čisto moje Velenje, ki s tem pridobijo pomembne izkušnje, zraven pa še nekaj zaslužijo, za kar poskrbi MO Velenje. Levji delež v projektu pa so tudi letos opravili zaposleni in prostovoljci MZPM Velenje ter Mladinskega centra Velenje.
Organizatorji se vsako leto potrudimo, da otrokom pripravimo pestre dni v počitniškem varstvu, zato se radi vračajo k nam. To je velika nagrada za naše delo. Potrudimo se tudi, da je vsak dan nekoliko drugačen. V juliju smo bili zelo veseli, ker so se nam enkrat tedensko pridružili strokovnjaki Centra za krepitev zdravja Zdravstvenega doma Velenje. Njihovi strokovnjaki so otroke seznanili s tehnikami sproščanja, meditacijo, telovadnimi tehnikami in razgibavanjem. Spoznavali so tudi zobno preventivo in uživali v delavnicah, ki so jih pripravili strokovni sodelavci centra. V ostalih tednih smo poskrbeli za zanimive izlete, goste, spoznavanje Sončnega parka, zabavne igre in ples. Vsako dopoldne pa smo po dveh letih premora izvajali tudi program Poletni živ žav v Sončnem parku, kjer smo pripravili dvourne ustvarjalnice za počitnikarje, ki so se želeli le malo družiti. Veseli smo, da so k nam prihajale tudi družine iz Ukrajine, ki so zatočišče pred vojno našle v Velenju, poleg otrok iz Šaleške doline pa so se nam pridružili tudi otroci iz Ljubljane, Celja, Maribora, in Švedske, ki so počitnice preživljali v Velenju. V poletnih ustvarjalnicah pri Vili Rožle smo našteli kar 750 otrok in 52 odraslih, potekale pa so vseh devet počitniških tednov.
Kako raste hiša, mesto?
Zadnji teden počitnic so počitnikarji zelo uživali tudi v dnevnih taborih Sončno mesto, ki so tudi letos potekali v Vili Rožle. Za temo smo v počastitev Plečnikovega leta izbrali arhitekturo. Tudi zato, ker Velenje velja za mesto moderne in ker je naša vila v Sončnem parku, ki je spomeniško zaščiten in zato vedno zanimiv tudi otrokom. Zadnji teden smo imeli v program vključenih kar 20 otrok. Program je bil še bolj pester kot ostale počitniške tedne. Udeleženci so med drugim obiskali Velenjski grad, kjer so ob ogledu razstav izvedeli tudi, kako je potekala gradnja gradu, kako so gradili piramide … Med tednom so svoje mesto gradili tudi sami. Obiskala jih je krajinska arhitektka Kaja Flis, ki jim je predstavila svoje delo in zgodovino ureditve Sončnega parka. V petek so “gradnjo” spoznavali tudi s pomočjo lego-robotike, ki jo je pripravil in izvedel Damijan Vodušek, končali so dnevnike in strnili nova znanja.
Vsi, ki smo skrbeli za dobro počutje in aktivnosti otrok v času letošnjih počitnic, smo veseli, da je tudi letošnje poletje v tem projektu potekalo varno in zelo kreativno.